SAFOP 550NC8500 CNC lathe
Zustandgebraucht
Baujahr2026
ManufacturerSAFOP
Model550NC8500
LocationItaly
CategoryLathes - CNC lathes
Product idP260425010Buy this machine
Turning length363 mm
Ø above the bed510 mm
Ø above transversing slide462 mm
Type of CNCMSG 805
Spindle taperASA 6
Spindle motor power7.5 kW
Tailstockno
Bar feederyes
stateas-is, where-is
At local norms---------
Last availability date26/04/2026
Client typeMachinery dealer
Active since2014
Offers online34
Last activityMay 12, 2026
Length between centers550 mm
X-axis245 mm
Max workpiece weight3000 kg
Spindle bore61 mm
Number of tools on turret10
Turning speed3500 rpm
Turning Ø430 mm
Z-axis370 mm
Number of turrets1
Number of rotating tools10
Beschreibung
SAFOP 550NC8500 CNC lathe
Verified seller
Price on request
Make an offer
Manufacturer
SAFOP
Model
550NC8500
Year
Location
Italy
Category
Lathes - CNC lathes
Product id
P260425010
Buy this machine
Language
Language
CNC струг SAFOP 550NC8500
CNC soustruh SAFOP 550NC8500
SAFOP 550NC8500 CNC-drejebænk
SAFOP 550NC8500 CNC-Drehmaschine
Τόρνος CNC SAFOP 550NC8500
SAFOP 550NC8500 CNC lathe
Torno CNC SAFOP 550NC8500
Tour CNC SAFOP 550NC8500
CNC tokarski stroj SAFOP 550NC8500
SAFOP 550NC8500 CNC esztergagép
Tornio CNC SAFOP 550NC8500
SAFOP 550NC8500 CNC tekinimo staklės
SAFOP 550NC8500 CNC-draaibank
Tokarka CNC SAFOP 550NC8500
Torno CNC SAFOP 550NC8500
Strung CNC SAFOP 550NC8500
SAFOP 550NC8500 Токарный станок с ЧПУ
CNC strug SAFOP 550NC8500
SAFOP 550NC8500 CNC-svarv
CNC torna SAFOP 550NC8500
Get price & details
+39 3 93…
Show phone
Details
About this seller
Specifications
Turning length
8500 mm
Ø above the bed
915 mm
Ø above transversing slide
560 mm
Type of CNC
ECS 2400
Spindle taper
ISO 50
Spindle motor power
50 kW
Tailstock
no
Bar feeder
no
-------------------
worked hours
hours under power
state
as-is, where-is
At local norms
---------
status
Last availability date
26/04/2026
Show more
Seller's description
4-GUIDE CNC LATHE
MOTORIZED TOOLS
C-AXIS
DOUBLE SLIDER WITH INDEPENDENT CONTROL
ECS 2400 CNC CONTROL
Center height: 430 mm
Center distance: 8500 mm
Sled diameter: 560 mm
Table diameter: 915 mm
Motor power: 50 kW
COMPLETE WITH:
Pinto 4-jaw chuck, diameter 700 mm
2 controlled carriages with automatic square turret
ISO 50 automatic milling head
Chip conveyor
4 hydraulic steady rests, size sets: 118–220 mm; 210–320 mm; 316–406 mm
Bareno
USED MACHINE
Show more
Client type
Machinery dealer
Active since
Offers online
34
Last activity
May 12, 2026
Bentivoglio Macchine Utensili s.r.l.
Verified seller
Seller's description
4-GUIDE CNC LATHE
MOTORIZED TOOLS
C-AXIS
ECS 2400 CNC CONTROL
Center height: 430 mm
Center distance: 8500 mm
Sled diameter: 560 mm
Table diameter: 915 mm
Motor power: 50 kW
COMPLETE WITH:
ISO 50 automatic milling head
Chip conveyor